کامپوزیشن چیست؟

در اولین قدم برای ساخت پروژه افتر افکت باید اقدام به ساخت کامپوزیشن نمود. که در این مقاله میخواهیم در مورد ساخت کامپوزیشن در افتر افکت صحبت کنیم .

حتما عبارت کامپوزیشن در مقاله هایی که از افتر افکت مطالعه نمودید و یا زمانی که به افتر افکت علاقمند شدید و خواهان یاد گیری استفاده از این نرم افزار شدید. به گوشتان زیاد خورده است که باید در ابتدا یک کامپوزیشن ایجاد کنید. باید این موضوع را بدانید که پروژه ها در افتر افکت کامپوزیشن و یا کامپ نامیده می شوند.

کامپوزیشن چیست؟

حال به این موضوع خواهیم پرداخت که کامپوزیشن چیست؟ و هدف از ایجاد کامپوزیشن چیست و چرا ساختن کامپوزیشن برای شروع پروژه ضروریست؟

به طور ساده اگر بخواهیم توضیح دهیم بهتر است بگوییم: اگر یک پروژه افتر افکت را به خانه ای تشبیه کنیم می توان از کامپوزیشن به عنوان اتاق ها و سالن وبخش های مختلف خانه تشبیه کرد که در کنار هم یک خانه را تشکیل می دهند. البته به این نکته نیز باید اشاره کرد که یک پروژه امکان دارد فقط از یک عدد کامپوزیشن تشکیل شده باشد و لزوما تعداد کامپوزیشن لحاظ نمی باشد.

ساخت کامپوزیشن در افتر افکت

زمانی که نرم افزار ادوبی افتر افکت را بر روی کامپیوتر خود اجرا می کنیم و وقتی نرم افزار گشوده شد. به صورت پیش فرض پنجره ای برای ما به نمایش در خواهد آمد که که به ما پیشنهاد شروع یک پروژه جدید و یا باز کردن آخرین پروژه هایی که اجرا کرده ایم را می دهد.

 

  • اولین روش ساخت کامپوزیشن در افتر افکت از طریق منو های کرکره ای که در بالای صفحه دیده می شوند می توان وارد منوی کامپوزیشن شد. اولین گزینه که ایجاد کامپوزیشن است را انتخاب نمود composition>new composition  . برای گشودن این پنجره از کلید میانبر ctrl+N می توان استفاده کنید.

ساخت کامپوزیشن در افتر افکت

 

  • روش دیگر ساخت کامپوزیشن کلیک راست در محیط project و انتخاب گزینه new composition می باشد. محیط project یک کادر به صورت پیشفرض در قالب اولیه محیط افتر افکت را در سمت چپ نرم افزار می توان یافت. ( مطابق شکل زیر )

ساخت کامپوزیشن در افتر افکت

 

  • دیگر روش ساخت کامپوزیشن در افتر افکت از طریق همان محیط project است که در نوار پایین این کادر تعدادی آیکون موجود می باشد. می توانید بر روی آیکون ساخت کامپوزیشن جدید کلیک کرده و کامپوزیشن خود را ایجاد کنید. که در کادر پایین با نشانگر (۱) می توانید مشاهده کنید.

 

ساخت کامپوزیشن در افتر افکت

 

  • روش دیگری که می توان برای ساخت کامپوریشن در افتر افکت به آن اشاره کرد از طریق کادر خود کامپوزیشن است. که در وسط محیط اولیه افتر افکت گزینه ای برای ایجاد ساخت کامپوزیشن وجود دارد. که در کادر بالا مشاهده می کنید (نشانگر ۲)

بنابراین ما می توانیم به ۴ روش یک کامپوزیشن در محیط افتر افکت ایجاد کنیم  که در بالا به صورت کامل به آنها اشاره کردیم. و در پایان هر کدام از روش های ذکر شده به پنجره ای نظیر تصویر زیر به نمایش در خواهد آمد.

ساخت کامپوزیشن در افتر افکت

تنظیمات کامپوزیشن در افتر افکت

حال در بخش بعدی به تنظیمات کامپوزیشن در افتر افکت به صورت کامل خواهیم پرداخت . که نقش مهمی در ایجاد یک کامپوزیشن کار آمد در حوزه ای که قرار است پروژه افتر افکت خود را بسازیم خواهد داشت . باید بهترین انتخاب را باید برای شروع یک پروژه انتخاب کرد و این موضوع بستگی به این موضوع دارد که درک کاملی از بخش های مختلف در پنجره تنظیمات افتر افکت داشته باشیم.

در نتیجه می توانید با کلیک بر روی گزینه تنظیمات کامپوزیشن به صفحه آشنایی با تنظیمات کامپوزیشن در افتر افکت بروید و در این مورد به اطلاعات کامل دست یابید.